W sobotę 2 września 2023r. miała miejsce promocja piątego Zeszytu Historycznego: ”Amatorski ruch teatralny w Piwnicznej w latach 1909-1976” Marii Lebdowiczowej.
Autorka na podstawie zachowanych materiałów przedstawiła dzieje piwniczańskiego teatru, pokazała zaangażowanie aktorów- amatorów, ich trud włożony nie tylko w przygotowanie ról, ale także kostiumów, rekwizytów i scenografii. Z publikacji wynika, że były to osoby wielu talentów, których umiejętności krawieckie, stolarskie, czy fryzjerskie okazały się nie do przecenienia. Wielu mieszkańców przybywało na spektakle, były one dla lokalnej społeczności odskocznią od trudnej rzeczywistości, zwłaszcza tej powojennej: „Repertuar tego amatorskiego teatru musiał być dostosowany do możliwości aktorów, ale też uwzględniał zapotrzebowanie czasu. Oprócz pozycji lekkich „dla rozweselenia publiczności” wystawiano sztuki o treściach patriotycznych: Kościuszko pod Racławicami, Rycerze Jadwigi, Za sztandarem, L. Rydla Betlejem polskie i inne.” czytamy w Zeszycie.
Podczas spotkania prowadzonego przez Witold Kalińskiego – redaktora Zeszytów, przewijały się wspomnienia, ciekawostki i anegdoty związane z próbami, kreowanymi rolami, czy występami poza Piwniczną, a opowiedziane przez aktorów ówczesnego Koła Dramatycznego im. Bolesława Barbackiego.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa. W gablotach zaprezentowano m. in.:
- kronikę Koła Dramatycznego w Piwnicznej z lat 1936-1976,
- album ze zdjęciami,
- księgi protokołów,
- księgę inwentarzową,
- księgę ewidencji członków.
- Wśród pamiątek znalazł się też ręcznie wykonany plakat informujący o spektaklu „Zemsta”.